Главная страница Журнал магазина о женской моде
Главная » Статьи » Интересно об одежде

ВИШИВАННЯ НА МАШИНІ
Ручне вишивання. Ексклюзивна техніка - ручна вишивка 1959р.

ВИШИВАННЯ НА МАШИНІ. 

Загальні відомості про вишивання на машині
Наладнання швейної машини для вишивання. Вишивати можна на ручних і ножних машинах всіх систем, як на центрально-шпульних, так і з хитним човником. Щоб наладнати машину для вишивання, треба зняти лапку і зубці і встановити певний натяг нитки в човнику.
Лапку легко зняти, відгвинтивши гвинта, що її притримує. Зубці, які транспортують тканину при звичайній строчці, при вишиванні трохи піднімають натягнуту в п'яльці тканину, оскільки вона повинна щільно прилягати до стібкової пластинки, бо в противному разі машина робить пропуски. Зубці знімають у такій послідовності: спочатку відгвинчують два гвинти, які прикріплюють стібкову пластинку, а потім відгвинчують два гвинти, які підтримують зубці. Видаливши зубці, стібкову пластинку пригвинчують на місце.
Якщо в машині є переключальна кнопка, що знаходиться на правій стороні платформи внизу біля колеса, зубці опускають за допомогою переведення кнопки в протилежний кінець її отвору. В деяких системах машин зубці опускають за допомогою гвинта, який знаходиться в нижній частині машини біля човникового русла. Для цього треба трохи підняти головку машини і покрутити гвинт, який притримує зубці, вліво. Якщо при цьому зубці не опусти лися самі, на них треба трохи натиснути і загвинтити гвинт або ж залишити його відгвинченим, залежно від будови машини. Для рівного ходу машини при опущених зубцях рекомендується гвинт, який регулює стібки, поставити на графу ноль.
Можна вишивати, не опускаючи і не знімаючи зубців, а накривати їх вишивальною пластинкою, яка накладається на сгібкову пластинку і має лише один отвір для голки. Пластинка зручна тим, що можна швидко підготувати машину до вишивання, але, в той же час вона, накриваючи зубці, які виступають над стібковою пластинкою на 1 мм, скорочує віддаль між голкою і стібковою пластинкою, внаслідок чого не можна швидко робити довгі стібки, необхідні при вишиванні художньою гладдю. Проте для вишивання вузьким гладдьовим валиком застосовувати вишивальну пластинку дуже зручно.
Після того як зняті лапка і зубці, машину треба добре витерти, видаливши пил скрізь, де його можна дістати. Для цього треба затиснути в пінцет кусочок м'якої тканини і, намочивши її в гасі, старанно витерти запилені місця, а також масло, яке застоялося від попереднього мащення. Особливо масло застоюється під фронтовою нікельованою дошкою і потім стікає по голкотримачу на голку, заливає тканину, і робота стає брудною. Щоб проникнути у внутрішні частини рукава машини, треба зняти кришку, яка знаходиться із зворотної його сторони, а також видалити нікельовану фронтову дошку в головній частині. Після того як машина очищена від пилу і масла, її треба промити невеликою кількістю гасу. Під час промивання частини машини треба привести в рух протягом 4—5 хв. Потім машину очищають кусочком чистої тканини від крапель гасу, які збігають, і вливають у всі отвори, призначені для мащення, по 2—3 краплі машинного масла (випущеного для мащення швейних машин).
Щоб змастити нижню частину машини, прикритужерстя-ним корпусом, треба відгвинтити гвинт з правої сторони біля колеса, відкинути пас і відкинути верхню частину машини назад. Час від часу треба змащувати нижнє колесо і підніжку, а якщо машина ручна, то і ручний привод. Такий догляд за машиною гарантує легкий і рівний хід її. Після чищення і мащення машини не треба шити на тканині, призначеній для виробу, а взяти інший кусочок тканини і, не натягуючи в п'яльці, прострочити, притримуючи її двома руками, поки масло не перестане надходити на тканину.
При вишиванні, як і при звичайній строчці, багато залежить від натягу нижньої і верхньої ниток. Для прокладання рівної і красивої гладі, особливо на густих тканинах, крім того, що п'яльці треба вести ритмічно, нижню нитку' треба натягувати так туго, щоб вона перетягувала верхню на виворіт роботи і створювала рівний рубчик. Натяг верхньої нитки повинен бути таким, щоб нитка рівно лягала на поверхні тканини і не стягувала її.При вишиванні на густих тканинах — лляному полотні, шерсті, сукні — треба брати кручений шовк, муліне або котушкові нитки № 50—60. Щоб одержати м'яку еластичну вишивку, в човник треба заправляти нитки № 60—80.
При вишиванні на тонких тканинах — креп-жоржеті, маркізеті, шовковому шифоні — натяг верхньої і нижньої ниток повинен бути майже однаковим. Для цього нижню нитку треба звільнити, а верхню залишити так само натягнутою або трохи попустити. Якщо вишивати при дуже слабкій верхній і дуже натягнутій нижній нитці, робота буде стягнутою і непрактичною. Така робота, після вирізування по краю вишивки може висипатися. Тому треба строго стежити за однаковим натягом обох ниток. Нитки для вишивання на тонких тканинах треба брати найтонші і найм'як-ші: шовк на трубочках, тонке муліне або котушкові нитки № 80—100.
Щоб нитка в човнику йшла туго, треба гвинт, що притримує пластинку,яка притискує нитку, повернути вправо. Проте не треба його дуже загвинчувати, о'скільки при цьому руйнується різь. Щоб не крутити часто гвинт у човнику, рекомендується для вишивання мати окремий човник з встановленим натягом нитки.
Голки треба підбирати строго по товщині тканини і ниток. Красиве вишивання на машині найчастіше залежить від доброякісності голки. Регулярно треба перевіряти,чи не крива голка (для цього досить покласти її плоскою стороною головки на гладеньку поверхню), чи не притупилось . або не викривилось її жало, чи не шорстке її вушко. Такими голками ні в якому разі не можна користуватися.
Щоб вставити голку, треба взяти її великим і вказівним пальцями лівої руки так, щоб довгий жолобок голки був повернений до долоні. Потім голку вставляють у отвір голкотримача, просовують її до відказу.і міцно загвинчують гвинт голкотримача. В деяких системах машин нитка всиляється з правого боку; при цьому орієнтуються так: довгий жолобок повинен бути з того боку, звідки всиляється нитка.
Для вишивання на тонких тканинах застосовують найтонші голки. Для густих тканин користуються голками не товще першого номера. Не треба користуватися випадковими голками, оскільки вони можуть бути або дуже довгими або короткими, внаслідок чого будуть _ пропуски стібків.
Усунення неполадок у швейній машині при вишиванні. Важкий хід машини найчастіше буває від попадання обірваної нитки або пилу в човникове русло. При цьому треба відкрити човникове русло, вичистити його і змастити маслом. Якщо тугий пас, машина також матиме важкий хід.
Пропуск стібків утворюється від невідповідності і поганої якості' голки і ниток і від слабкого натягу тканини в п'яльцях. При вишиванні з густою настилкою стібки пропускаються під час потрапляння голки в настилку або в гладдьові потовщення. Якщо треба вколювати голку в потовщення і настилку, тканина в п'яльцях повинна бути дуже натягнута і щільно притиснута до поверхні машини. Вишивати на потовщеннях треба повільно, притримуючи рукою колесо. Голки найчастіше ламаються з тих самих .причин, що й пропуск стібків, а також від різких рухів п'яльцями під час вишивання.
Верхня нитка може рватися, якщо несправна або неправильно вставлена голка, дуже тугий натяг ниток або вони товсті (поганої якості), а також якщо пошкоджений отвір стібкової пластинки.
Інструменти, приладдя і матеріал для вишивання. Для вишивання на машині треба мати п'яльці, лінійку, ножиці з зігнутими гострими кінцями, конусоподібну кістяну або металеву паличку для підрівнювання кружечків при вишиванні ажурної гладі. П'яльці рекомендується купувати з гвинтом, що регулює натяг тканини залежно від,її густоти. Якщо вишивають на тканині однакової товщини, не треба крутити гвинт при кожному заправлянні тканини .в п'яльці, оскільки різь швидко може спрацюватися. Гвинт треба послабити, якщо між кільця вишитих місць потрапив великий рисунок. Верхнє кільце п'ялець, на якому встановлений гвинт, щоб уник-нути ковзання тканини між кільцями, треба обмотати марлею, а внутрішнє кільце залишити необмотаним, щоб при вкладанні у верхнє кільце воно вурдило вільно, не утруднюючи правильного натягу тканини.
При натягуванні тканини в п'яльці кладуть на стіл верхнє кільце п'ялець, накривають його тканиною рисунком угору і вкладають у нього внутрішнє кільце. Після цього підтягають тканину круг п'ялець по прямих нитках, оскільки від натягу тканини по косій нитці рисунок може втратити правильну форму. Натягають тканину круг п'ялець доти, поки натяг не стане тугим, інакше треба трохи закрутити гвинт. Тканини, які під час натягування розтягаються, треба заправляти в маленькі п'яльці і підтягати тканину лдше. по поздовжній нитці. Від того, як туго натягнута тканина, залежить рельєф і красота вишивки. Якщо тканина натягнута в п'яльці слабко, вишивка буде стягнутою, зіпсованою.
Технічні вправи. Вишиваючи на ножній швейній машині, треба сидіти на стільці, який відповідає зросту вишивальниці, щоб тулуб не згинався. Руки нижче ліктя повинні твердо спиратися на стіл машини, а п'яльці треба рухати кистю рук. При вишиванні на ручній машині треба також, щоб ліва рука, яка веде п'яльці, мала упор нижче ліктя. Для цього на стіл, де стоїть машина, підставляють предмет, що дорівнює по висоті ящику машини, а правою рукою приводять в рух ручний механізм. Ножиці і нитки повинні лежати під рукою на стилі.
Добре для вишивання на ручній, а також на ножній машині застосовувати невеликий електродвигун, який пригвинчується до корпусу машини. Такий електродвигун звільняє вишивальницю від фізичних зусиль, які вона затрачає на приведення в рух ручного механізму або ножної педалі машини, і дає можливість зосередити увагу на самому процесі вишивання, а також значно прискорює його. Вмикається, вимикається і регулюється хід машини при цьому за допомогою особливого приладу — пускового реостата, яким керують, натискуючи на нього ногою.
Умовою правильного і швидкого здобуття навичок роботи на ножній швейній машині є правильне керування педаллю. Неправильне керування нею є причиною нерівномірного ходу машини. Рекомендується ставити на педаль обидві ступні, причому права повинна бути трохи витягнута вперед по відношенню до лівої, і, натискуючи поперемінне на носки і п'ятки, приводити педаль у повільний рівномірний хитальний рух. На початку цю вправу виконують при вимкнутому швейному механізмі.
Після засвоєння роботи з педаллю треба ввімкнути швейний механізм і робити вправи без затягання в голку нитки. Рекомендується водночас засвоювати рівномірне пересування п'ялець. Для цього на тканині, натягнутій в п'яльці, провести олівцем одну лінію і при повільному веденні машини вколювати голкою по одному разу по одну і другу сторону лінії. Коли з'являться навички вести машину повільно, без перебою, треба провести дві лінії на віддалі З—4 мм одна від одної і вколювати голку в.одну і другу лінію. При цих вправах п'яльці ведуть від себе і до себе, одночасно пересуваючи їх< зліва направо.
Потім розпочинають вправи з ниткою. По лінії настилають строчкою. Для цього опускають важіль стержня лапки, оскільки він в піднятому стані вимикає механізм натягу верхньої нитки, вколюють голку, притримуючи верхню
нитку, і, коли з'явиться петелька з нижньої нитки, її підтягають ножицями і витягають нагору. Лівою або правою рукою тримають вже дві нитки — верхню і нижню — і, притримуючи п'яльці обома руками, строчать в будь-яку сторону, в даному випадку — справа наліво.
Густота строчки залежить.від того, як ведуть п'яльці. Якщо п'яльці ведуть повільно, строчка буде дрібна, якщо швидко — крупна.
Після того як зроблена настилка строчкою по лінії, вишивають гладдьовий валик, рідко вколюючи голку по обидві сторони настилки(рис. 445,а). Потім настилають строчкою по двох лініях, проведених на віддалі 3—4 мм одна від одної, і вишивають гладдьовий валик, намагаючись вколювати голку за строчку настилки (рис. 445,6). Коли засвоєні гладдьові валики, вишиті негустою гладдю по двох лініях, приступають до останнього прийому вправи: по двох лініях настилають строчкою, потім віддаль між лініями заповнюють косими стібками і вишивають гладдьовий валик густою рельєфною гладдю (рис. 445,б). 


Щоб нитки гладі лягали рівно і красиво, треба гладдьовий шов завжди вести в одну сторону — зліва направо.
Робити перші вправи на машині рекомендується не більше двох-трьох годин в день з перервою. Щоб набути навичок і приступити до вишивання, на такі вправи треба п'ять-шість днів. Гладдьовий валик є основним елементом вишивання на машині. Оволодівши технікою вишивання гладдьового валика, легко можна виконати "будь-який складний рисунок.
Закінчивши вишивати, нитки закріплюють дрібною строчкою протягом 3—4 мм по гладі або біля неї. Потім рукою підтягають з котушки верхню нитку і, підтягнувши п'яльці до себе, відтягають нижню нитку, верхньою ниткою
Піднімають петельку нижньої нитки і підрізають їх обидві на лицьовій стороні роботи.
Категория: Интересно об одежде | Добавил: master1 (21.03.2014)
Просмотров: 2679 | Рейтинг: 1.5/2
Всего комментариев: 0
avatar