Главная страница Журнал магазина о женской моде
Главная » Статьи » Интересно об одежде

Вишивання хрестиком
Ручне вишивання. Ексклюзивна техніка - ручна вишивка 1959р.

Пів хрестик, повний хрестик, подвійний хрестик, п і в зірочка і зіроЧка також є оздоблювальними швами. Вишивають цими швами на тканині, в якій можна легко лічити нитки. Якщо тканина, на якій вишивається узор, дуже тонка, густа і лічити нитки неможливо, то вишивають по канві. Якщо * немає готової канви, її можна зробити з тканини. Для дрібного рисунка і дрібних хрестиків беруть тонку тканину і витягають за заданою системою поздовжні і поперечні нитки; наприклад, спочатку витягають одну нитку, через дві-чотири нитки—наступну, і т. д. при умові, що нитки в тканині одноманітні. Якщо нитки в одному напрямі товщі або тонші, треба змінити лічбу так, щоб клітки були квадратні. Утворюється тканина, розбита на клітки, по яких і вишивають хрестиком. Для крупного хрестика беруть густу тканину, наприклад лляне полотно, яке підготовляють так само,: я,к і для дрібного хрестика. Рисунок, в якому хрестиком заповнюється все поле, можна вишивати по підготовленій сітці, не підметуючи іншої тканини. Якщо ж рисунок складається з окремих частин і поле між ними не заповнюється, канву пришивають по рівній нитці на тканину, з якої готовиться виріб, і вишивку виконують по канві. Після закінчення роботи канву витягають, і рисунок залишається на тканині. 
Нитки треба підбирати відповідно до розміру хрестика. Для дрібного хрестика йдуть тонкі нитки муліне, для крупного хрестика можна брати «ірис», просту заполоч, муліне в 4—6 ниток. Товщина ниток повинна бути розрахована так, щоб крізь хрестик не просвічувалась тканина, тоді шов буде щільний і рисунок рельєфніше виділиться на поверхні тканини.
Шов півхрестик. Виконання цього шва полягає в тому, що всю площу рисунка заповнюють косими стіб-ками. Для рельєфу і зв'язку стібків відлічують по клітках ряд півхрестиків по рисунку, закріплюють нитку і прокладають її справа наліво, не роблячи стібків, а потім поверх неї зліва направо вишивають півхрестиком (рис. 401). 


Для вишивання півхрестиком треба брати м'які нитки. Добре виконувати цей шов шерстяними нитками, які заповнюють всю клітку, не залишаючи просвітів. Цей вид шва застосовується для вишивання килимових рисунків, на яких заповнюється вся їх площа. Будь-який рисунок, поділений на клітки, можна вишивати півхрестиком. Для цього треба підготувати рисунок так: кольорову репродукцію пейзажу або орнаменту за допомогою лінійки розподілити на дрібні
клітки такого розміру, щоб найдрібніші деталі рисунка були охоплені окремими клітками. Примірник розмір кліток 1—2 мм. Потім по всьому рисунку провести по намічених точках вертикальні і горизонтальні лінії і підрахувати кліточки, розбиваючи їх на десятки. Після цього помітнішими лініями провести по вертикалі і горизонталі лінії десятків. Це необхідно для того, щоб при вишиванні легше було знаходити клітки. По підготовлених таким чином рисунках можна виконувати найрізноманітніші художні вишивки як півхрестиком, так і повним та подвійним хрестиком. Колір ниток підбирають відповідно до кольорової репродукції.

Шов повний хрестик складається з двох косих стібків, що перетинають клітку по діагоналі. Якщо роботу виконують по підготовленому полотну; якщо ж роботу виконують по канві, то за клітку беруть перетин ниток канви. Існує два способи виконання повного хрестика. Якщо доводиться заповнювати велику площу вишивки одним кольором ниток, зручно спочатку прокласти всі стібки зліва направо (рис. 402, а), а потім покрити їх другим рядом справа наліво   (рис.  402, б). 
  

Це прискорює вишивання  і  дає економію ниток,   оскільки на вивороті нитка проходить короткими стібками. Щоб одержати хрестики правильної форми, треба при прокладанні других стібків вколювати голку в отвір перших стібків.


Другий спосіб виконання повного хрестика застосовується тоді, коли вишивається рисунок, поділений на дрібні частини, і кожний хрестик треба виконувати окремо.Ви-шивають його справа наліво. Закріпивши нитку в куту клітки, проводять її в протилежний кут клітки по діагоналі і вколюють голку, виводячи її нагору в третьому куту квадрата (рис. 403,а). 


Потім знову проводять нитку по діагоналі і вколюють голку в четвертому куту квадрата. Коли голку виводять наліво, набирають певну кількість ниток, якщо роботу виконують за лічбою ниток тканини або кліток; якщо роботу виконують по канві для наступного хрестика (рис. 403,6), вишивають наступні хрестики один біля одного, як показано на рис 403,в і г.


При виконанні хрестика цими двома способами шов з лицьової сторони буде однаковим, а виворіт різним. Виворіт хрестика, вишитого першим способом, являє собою вертикальні стібки між хрестиками. Виворіт хрестика, вишитого другим способом, складається з двох рядів стібків^: один ряд у вигляді строчки, другий схожий на стебловий шов.
На рис. 404 наведений узор для вишивання повним хрестом української сорочки до костюма, вміщеного в розділі «Жіночий одяг». На рис. 404,а показаний узор для вишивання верху рукава сорочки. Гілочки (рис. 404,6), розкидані по рукаву в шахматному порядку, три біля вишитого верху рукава, дві — посередині і три— внизу рукава.
Комірець і манжети вишивають хрестом по рисунку, що облямовує ажурну мережку (рис. 404,в). Край комірця і манжети вишивають вузькою мережкою по лінії згину для зміцнення тканини. Вишиту мережку складають по середині і прошивають два ряди швом «строчка» по краю мережки, потім комірець і манжети пришивають до сорочки.
Вишивають хрестом чорними і червоними нитками. Чорні кліточки вишивають чорними нитками, кліточки, перетяті по діагоналі тонкою лінією, вишивають червоними нитками. Вишивати хрестом по полотну найкраще заполоччю, по мадаполаму та інших тонких тканинах — нитками муліне.


Щоб вишити ажурною мережкою (для оздоблення низу сорочки) з тканини по ширині низу висмикують нитки в такому порядку: одну висмикують, дві залишать, потім три висмикують, дві залишать, і так по три нитки через дві треба висмикнути п'ять рядів. Після п'яти рядів через дві нитки висмикують знову одну нитку. По підготовленій таким чином тканині вишивають мережку, яку виконують рядами по ширині низу сорочки (рис, 405). Вишивку виконують білими нитками, що відповідають товщині тканини.
    
Шов подвійний хрестик. Виконання подвійного хрестика ускладнюється ще двома лініями, що перетинаються. Зробивши спочатку повний хрестик, доповнюють його двома лініями, які перетинають клітку під прямим кутом. Виворіт подвійного хрестика не повинен змінюватися, якщо хрестик виконаний правильно.
При вишиванні останнього горизонтального стібка голку виводять, набираючи клітку для наступного хрестика. Останній стібок у хрестиках повинен лежати в один бік. На рис. 406,а—г детально .показаний процес виконання цього шва.


Шов півзірочка. Техніка виконання цього шва має багато спільного з виконанням подвійного хрестика. Закріплюють нитку в клітці канви, відлічують від себе п'ять кліток, включаючи клітку закріплення, і вколюють голку, відступивши вправо на три клітки (рис. 407,а). Вивівши голку через три клітки вліво, проводять нитку в протилежний кут і вколюють голку, виводячи її в нижній середній клітці (рис. 407,6). Потім проводять нитку від себе і вколюють голку в верхню середню клітку, виводячи її в крайній клітці (рис. 407, в).


Шов півзірочка вишивають від себе вгору. Нитки для виконання цього шва потрібні м'які, кольорові. Шов півзірочка рекомендується як легка вишивка для оздоблення шерстяних виробів. Його можна виконувати нитками, витягнутими з тканини виробу.


Шов зірочка- є продовженням шва півзірочка (рис. 408). Ним добре заповнювати рисунок з великою площею. Заповнюючи ряди півзірочкою, залишають між рядами по одній клітці, потім беруть нитки іншого кольору і півзірочками з ниток цього кольору покривають перший ряд перпендикулярно до півзірочок, цього ряду. Між рядами по вертикалі і горизонталі проводять нитку третього кольору, не роблячи стіб-ків, і на кутах, де перетинаються нитки, роблять хрестики нитками четвертого кольору, прикріплюючи нитки в кутах кліток. Можна залишити зірочки, виконані в два ряди, не обводячи по рядах залишених кліток. Швом зірочка добре оздоблювати дитячий і жіночий одяг.

Категория: Интересно об одежде | Добавил: master1 (19.03.2014)
Просмотров: 2627 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar